Yanıyoruz Be Usta.

Sıcaklar, canlıları, cansızları, insanları, tabiatı her şeyi etkiliyor.

İnsanı etkiliyor mesela, sağlıklı düşünmesine darbe vuruyor; insanların tahammül eşiği düşmüş, sinir katsayıları yükselmiş, pimi çekilmiş el bombası gibi gezen insanlarımız var ve özellikle de gençler arasında!

Kimseye bir şey söylenmiyor, şuradan kalk buraya otur denemiyor.

Yer katmanları sıcaktan bunalmışlar, sudan çıkmış bir köpek gibi silkelenip duruyor ve depremlere yol açıyorlar; gün geçmiyor ki ülkenin değişik bir köşesinden irili ufaklı deprem haberleri gelmesin.

Sokak hayvanları dilleri bir karış dışarıda dolaşıyorlar; Allah için sokak kapısının önüne bir kap içerisinde su koyan vatandaşı mumla arasanız bulamazsınız.

Kıyısından köşesinden anız yangını haberleri geliyor; kime sorsanız “anızı yakanı tanımıyoruz, görmedik” yanıtını alıyorsunuz ve bu cümle anız yangını ve onun yol açtığı zararları örtmeye, dosyayı rafa kaldırmaya yetiyor. Ve bu durum da anız yangınlarının devam etmesine yetiyor.

Tüm tv kanalları FETÖ Terör örgütünü konuşmaya onu analiz etmeye devam ediyorlar; ne savuşturulamaz bir belaymış bu Allah’ım!

Ya orman yangınları; Dünyanın birçok ülkesinin ve bizim ciğerimizi yakan orman yangınları; çoğu sarp, ulaşılması zor mekânlarda çıkıyor ve o güzelim ağaçlar cehennem ateşinde yanar gibi cayır cayır yanıyorlar.

Dünyanın sonu, donarak mı, yanarak mı gelecek tartışması hep yapılır ve kimisi de Nuh Tufanı misali sularda sellerde boğulacağımızı söyler.

Tabiatın her afeti müthiş ve karşı konulamaz ama bana sıcak daha ihtimal dâhilinde ve daha zalimane geliyor.

Sıcaklık ve onun doğurduğu ateş, tıp da da hem bir sinyal, hem bir tedavi aracı, hem bir belirti ve hem de yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Soğuklardan da şikâyetçiydik, “donuyoruz” diyorduk ama sıcak daha çok canımızı yakıyor ve tümüyle hem bizi, hem çevreyi ve hem de doğayı yakıyor.

Bu Haberi Gördünmü!

Çalışana Selam Olsun

Sosyal hayatta, iş dünyasında iş gören kurumlar ikiye ayrılır; özel kurumlar, kamu kurumu yani devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir