“Yanlış Numaralı Gözlüklere Dikkat”

 

Avrupa kıtasında yaşayan insanların üçte ikisinden fazlasının zaman zaman baş ağrısı çektiğini söyledi.

Optisyen Adnan Bayhan, düzeltilmemiş görme kusurları ve yanlış numaralı gözlüklerin baş ağrısına neden olduğunu açıkladı. Bayhan, Avrupa kıtasında yaşayan insanların üçte ikisinden fazlasının zaman zaman baş ağrısı çektiğini söyledi.

Görme kusurlarının ve yanlış gözlük kullanımın farklı hastalıklara yol açabileceğini kaydeden Bilgin Optik’in sahibi Optisyen Bayhan, güneş ışığını gerektiği gibi kıran gözlüklerin takılmasını önerdi. Gerektiği gibi kırılamayan ışığın gözü bozabileceğini dile getiren Bilgin,”Hiperopi, Grekçe bir kelimedir ve gözün ışığı olması gerektiği gibi kıramaması durumuna gelen addır. Kornea ve göz içi merceğinin kırma gücü yetmediği için retinaya yeterince net bir görüntü düşemez, bulanık kalır. Net görüntü ancak retinanın arkasında kalan kısma düşer. Bir başka deyişle, gözün çapı, net resmi alabilecek kadar uzun değildir. Bu kusur belli bir orana kadar göz tarafından düzeltilmeye çalışılır. Buna ‘akomodasyon’ ya da ‘uyum’ adı verilir. Uyum işlemi için gözün içindeki kılcal adaleler sürekli kasılır. Ancak bu gözlerin içindeki sürekli kasılma işlemi, yaş ile birlikte çeşitli şikayetlere neden olur. Örneğin; baş ağrısı göz yanması ve görme zorlukları. Uygun bir gözlük ve kontakt lens, hemen sorunu çözer” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir