“Yapamazsın” Diyenlere İnat 52 Yaşında Fabrika Kurdu

KOSGEB’le Hayalleri Gerçek Oldu

Adıyaman’daki bağlarında pestil ve kesme yaparken hayalini kurduğu lokum fabrikasını, eşi ve yakınlarının “yapamazsın” sözlerine karşın KOSGEB’in desteğiyle açan Naile Şahin, Anadolu’daki kadınlara örnek oluyor.

KADIN GİRİŞİMCİLER TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU”

Kadın girişimciler Türkiye’ye örnek oldu. Onların başarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dikkatini çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkârların oluşturdukları oda, birlik, federasyon ve konfederasyonların temsilcileriyle İstanbul’da bir araya geldiğinde Adıyamanlı Naile Şahin’den övgü dolu sözlerle bahsetti. Erdoğan konuşmasında KOSGEB desteği alarak kendi iş yerlerini kuran Adıyamanlı kadın girişimci Naile Şahin’den övgüyle bahsetti. Cumhurbaşkanının örnek gösterdiği Naile Şahin 52 yaşında fabrikatör oldu. Naile Şahin üzüm bağında pestil ve kesme yaparken hep lokum fabrikası kurmayı hayal etmişti. KOSGEB’in eğitimlerine katıldı, para desteği aldı işleri de umduğu gibi gitti.

“GÜNEYDOĞUNUN KADINLARI BÖYLE İÇİNE KAPANIK OLMASIN”

Adıyaman’daki bağlarında kesme ve pestil yaparken, hayalini kurduğu lokum fabrikasını, eşinin ve yakınlarının “yapamazsın” sözlerine inat 52 yaşında açan Naile Şahin, Anadolu kadınının umudu olmak istiyor.

Bağlarında yaptığı pestil ve kesmeleri çevresindekilere satarak aile bütçesine katkıda bulunan Şahin, Küçük ve Orta Ölçekli Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destekleri sayesinde fabrika hayaline kavuştu. KOSGEB’den aldığı uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin ardından iş hayatına atılan Şahin, çevresindekilerin yorumlarına kulak tıkayarak girişimci kadınlar arasına adını yazdırdı.

Şahin, yaptığı açıklamada, köylerindeki bağlarında kesme, sucuk ve pestil yaparak işe başladığını söyledi.

Hayalindeki fabrikayı açmak için proje çizdiğini belirten Şahin, yaptığı araştırmalar neticesinde KOSGEB’in eğitimlerine başladığını dile getirdi. Girişimcilik eğitiminden sonra Yeni Mahalledeki fabrikasını açtığını anlatan Şahin, şunları kaydetti:

“Bütün kadınlara cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum. Girişimcilik eğitimlerine gitmelerini istiyorum. Önleri açık. Devletimiz yardımcı oluyor. İsterlerse yapabilirler. İlk başta eşim ‘yapamazsın, beceremezsin, biraz geç oldu senin için’ dedi. Hep yaşı öne attılar. ’52 yaşındayım, küçük değilim ama yapacağım’ dedim.”

Ürünlerinin kaliteli olduğunu belirten Şahin, bölgenin en iyi üzümlerinin buralarda yetiştiğini, lokumlarının da bu sayede çok kaliteli olduğunu söyledi.

Fabrikasının henüz yeni olduğunu anlatan Şahin, şimdilik 3 kadına istihdam sağladığını, yaz aylarında da Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyacağı fabrikasında daha çok kişiye istihdam sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Kadınların ekonomik hayatta yer alması gerektiğinin altını çizen Şahin, “Çalışsınlar. Cesaretli olsunlar. Güneydoğunun kadınları böyle içine kapanık olmasın. Alanlara çıksınlar, kendilerini göstersinler. Hani derler ya ‘Kadındır, erkek önden gider, kadın arkadan gider’ değil de kadın da erkeğin yanında yürüsün” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR

Şahin, esnaflar toplantısında kendisinden övgü dolu sözlerle bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlerken duygulandığını belirterek, “ Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda bizlerden bahsetti. Sağolsunlar. Onların yüzünü kara çıkarmayacağız ve yine onların desteğiyle organize sanayi bölgesinde fabrika açacağız. Fabrika için talepte bulundum ve cevap bekliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bizlerden bahsettikten sonra telefonlarım durmadı herkes aramaya başladı.”dedi.

“RİSK ALABİLME CESARETİNİ GÖSTERDİ”

KOSGEB Adıyaman Şube Müdürü Şükrü Mısırlı’da Şahin’in takdirle karşılanması gerektiğini belirterek, kurum olarak kadın girişimcilerin önünü açmaya çalıştıklarını ifade etti.

Kadınların sürekli yanlarında olduklarını ve ekonomik hayatta yer almaları için öncelikli davrandıklarını vurgulayan Mısırlı, “Naile hanım bu yaşta girişimciliğin en önemli unsuru olan risk alabilme cesaretini gösterdi. Birçok gencimizde bu risk almayı göremezken Naile hanımın bu yaşta bu cesareti kararlılıkla göstermesi gerçekten topluma, kadınlarımıza örnek teşkil edecek bir husustur” dedi.

KOSGEB olarak içinde girişimcilik ruhu olan her vatandaşa önünü açma adına yardımcı olduklarını anlatan Mısırlı, devletin kadın girişimcilerin sürekli yanında olduğunu anımsattı.

Mısırlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın övgüyle bahsettiği girişimci Naile Şahin’i KOSGEB Adıyaman Müdürlüğü olarak desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Haber: Bilal Işık

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir