“Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz”

Hak Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yaman, Elbistan Devlet Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Adil Doğan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Hak Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yaman, 10 Aralık 2013 tarihinde Elbistan Devlet Hastanesinde görevli Radyoloji Uzmanı Dr. Adil Doğan’ın uğradığı saldırı sonucu darp edilmesi nedeniyle yaptığı açıklamada; uygulanan sağlık politikaları sonucu vatandaşta oluşan “sınırsız ve anında sağlık hizmeti beklentisinin” sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti tetiklediğini söyledi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin özendirilmesini ve tetiklenmesini engellemek amacıyla şiddet vakalarının ilgili kişi ve birimlerce medya ve kamuoyuyla paylaşımının yasaklandığını hatırlatan Hak Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yaman, vakaların kamuoyundan gizlenmesinin şiddeti azaltmadığını ve sadece adli tedbirlerle önlenmesinin mümkün olmadığını, kalıcı çözüm yerine ara formüllerle var olan riskler azaltılmaya çalışıldığını söyledi.

“Sağlık hizmeti beklemelerinin karşılığı başka bir sağlık çalışanına fatura edilmesin”

Başkanı Mahmut Yaman şunları kaydetti; “Sağlıkta şiddet artıyor. Artmaya da devam edecek. Çünkü sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde hasta memnuniyetini sağlamaya çalışan politikalar, hasta ne isterse olacak algısı yaratacak şekilde hastaya verilen sınırsız çeklerle yürütülmeye çalışılıyor. Hastane kurallarına uymamasına rağmen, hastaneden hizmet almaya çalışan, hasta sorumluluklarını yerine getirmeyen hastalar tarafından sağlık çalışanlarına şiddet uygulanıyor. Bu nedenle, hastaların hizmet almasında dair politikayı değiştirmediğiniz sürece İstendiği kadar kamera konulsun, istendiği kadar güvenlik önemli arttırılsın, uygulanması zor olsa da sağlık çalışanına yönelik şiddete dair cezalar arttırılsın, çalışana yönelik şiddeti yok edilemez ancak sayısal olarak azaltılabilir.  Eğer sağlık çalışanına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması isteniyorsa hastaların sorumluluklarını yerine getirmeden hizmet alamayacaklarına dair bilincin geliştirilmesi için yürütülen sağlık politikalarının değiştirilmesi zorunludur. İnsan haklarına dayalı sendikacılık yapan bizler sağlığın bir insan hakkı olduğunu biliyor ve yurttaşlarımızın en iyi şekilde sağlık hizmet alması gerektiğine inanıyoruz. Sağlık hizmeti alma hakkından bir yurttaşımızın en iyi şekilde faydalanabilmesi için sağlık çalışanlarının da nitelikli hizmet verebilir koşullara sahip olması gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.  Bugün Elbistan yarın başka bir yer. Hastaların kuralsız, ne isterlerse olacağını düşündükleri bir sağlık hizmeti beklemelerinin karşılığı başka bir sağlık çalışanına fatura edilmesin. Sağlıkta dönüşüm programını gerçekleştirilirken uygulanan politikalar hak ve sorumluluk dengesine oturtturularak yürütülsün.”

Haber: Hatice Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir