Yaşanılabilir İlimiz Yaşanılamaz Hale mi Geliyor?

Bir zamanlar gerek asayiş gerekse de huzur yönünden ülkenin huzurlu illeri arasında yerini alan Adıyaman, son günlerde asayiş olaylarındaki artış ve meydana gelen istenmeyen olayların yanı sıra işsizliğinde baş göstermesi  nedeniyle huzur konusunda sonlara doğru gerilemeye başladı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde örnek gösterilen iller arasında yer alan Adıyaman, yapılan bir araştırmada suç oranı en yüksek 13. şehir olarak Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 62. sırada yer aldı.

CNBC-E dergisinin araştırmasına göre huzurun timsali Adıyaman suç oranı en yüksek 13. şehir olarak Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 62. sırada yer aldı. Devletine ve milletine bağlı aziz bir millet olan Adıyaman halkı, devletinden beklediği desteği göremese de vergisini ve yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getiriyor. Hak ettiği yatırımları almamasına karşılık devletine başkaldırmayan Adıyamanlılar, Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 62. sırada yer alırken giderek son sıralara doğru yol alıyor. Aramızda Nemrut Dağı ihtilafı olan

Malatya bizden çok daha iyi konumdayken suç oranı en yüksek 29. şehir olarak Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 28. sırada Adıyaman’ın ise Malatya’ya göre suç oranı bakımından düşük seviyede ancak yaşanılabilirlik bakımından ise geride bulunuyor.

Aylık ekonomi dergisi tarafından geçtiğimiz aylarda yayınlanan Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri araştırmasında sıralama, aralarında hava kirliliğinden öğrenci başına düşen öğretmen sayısına, işsizlik oranından ödenen vergi miktarına kadar 37 farklı parametre ile yapıldı. Ama aralarında en dikkat çekici olanı hiç kuşkusuz, illerin suç oranlarına göre sıralanmış olduğu parametre idi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesine bakıldığında komşu illerimizden Malatya suç oranı en yüksek 29. şehir olarak Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 28. sırada, Şanlıurfa suç oranı en yüksek 5. şehir olarak Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 77. sırada, sanayi yatırımlarıyla göz dolduran ve bölgenin yükselen yıldızı konusunda olan Gaziantep ise suç oranı en düşük 26. şehir olarak Türkiye’nin yaşanılabilir illeri sıralamasında 59. sırada yerini aldı.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman Nar’da Türkiye 1.’si Olacak

Alan “ Badem’den Sonra Nar’da da İvme Kazanmak İstiyoruz” Gıda Tarım ve Hayvancılık Adıyaman İl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir