Yazar Niçin Yazar..!

Bu söylem birçok kişi için anlamsız basit bir cümle olarak algılanabilir. Yazar gazetede,dergide,internet gazeteciliğinde, kendine köse bulan veya kitaplar yazan bazen aldığı ücretle geçimini sağlayan bazen de bilgi birikim ve donanımını görüşlerini halka yansıtmaya çalışan kişiler diyebilirsiniz.

Ama ben siz değerli okuyucularıma yazar niçin yazarı kendimce anlatmak istiyorum.

Yazar, ilk önce ardı ardına sıraladığı cümlelerle kendisini yazar.

Yazar kalemin gücü, kâğıdın masumca kabul edişiyle öncelikle yazdığı her cümleyle kendini anlatır, alıp verdiği nefesini, neyi düşündüğünü, neye karşıt, neye yandaş olduğunu, dile getiremediği aşkını, öfkesini, gelecekteki umudunu, nefretini, kinini, bazen başkalarının yaşadıklarını, bazen kendini kanıtlama gereksinimini, bazen de bir olayda kendince kanıtlar yaratma ihtiyacını gidermek için yazar.

Kimileri de ölümsüzleşmek için yazar.

Yazar bugün, dün ve yarınki yaşayacağı ve yaşadığı yaralarını tekrar yaşamamak, yaşadıklarını unutmamak, bazen de yaşadıklarından uzaklaşmak için yazar.

Bazen de bu yaşadığı dünyadan yazdıklarıyla kendince yarattığına inandığı dünyaya hayranlık besleyerek uzaklaşmak ister.

Yazar yazarken bir topluma bir kitleye hitap etmemenin rahatlığıyla mesajını açık açık verir.

Yazarken tepki görmediği için istediği gibi yazabilir, ama konuşurken bir kitleye hitap ederken öyle mi, her kelimenizden sonra aldığınız tepkileri yüzlerinden okunan belki de bu yüzden konuştuklarımızı değiştirmek zorunda kalır asıl mesajı açığa vuramayabiliriz. Ama yazarken bunuçatır çatır yapabiliriz.
Ayrıca bizler kendini topluma kanıtlamış yazarları insanların kendince bir şeyler buldukları ortak bir dil oluşturdukları için severiz.

Kısaca yazmak anlatarak insanlara yaşadığını hissettirmektir.

Başlık olarak yazmıştım ya Yazar Neden Yazar işte yazarlar bunları yazabilmek için yazmaya çalışıyor ve belki de daha çok insan olmak için yazıyor.
 

 

Bu Haberi Gördünmü!

ÜLKEMİZİN HEDEFLERİ SİYASETİN ÖNÜNDE OLMALIDIR

Halkımız demokrasinin kendine vermiş olduğu yetkiyle coşkulu bir şekilde sandığa giderek ülkemizin yeni yönetim sistemini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir