Yeni Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Salman: “İlimizin İhracatının Artmasının Gururunu Yaşıyoruz”  

 

Yeni Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Salman, Adıyaman’ın ihracatının artmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Salman, yaptığı açıklamada, Adıyaman’da 2016 yılının ilk ayı ve ikinci ayında 9 iller arasında ihracatta Adıyaman’ın girmesinin Adıyamanlılar olarak Güneydoğuanadolu bölgesinde bir Adıyaman ilinin ihracata girmesinden dolayı bunun mutluluğunu yaşadıklarını ifade ett.

Burada sanayicilerin, işadamlarının, sivil toplum örgütlerinin Adıyaman’ı tanıtımında, yerel bazda katkı sunduklarından dolayı bunların gerçekleştiğini anlatan Salman, şunları kaydetti:

“Bizde biz sivil toplum örgütü olarak kendilerine teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte tabi ki Güneydoğu Anadolu bölgesi denildiği zaman bütün illeri kapsayan kısımlar olarak terör vardır gibi söylemleri Adıyaman için biz doğru bulmuyoruz. Adıyaman huzur kenti, güvenilir bir kent olduğunu, bunu defalarca biz gerek Türkiye’nin her tarafında, yurt dışında, Adıyaman’ın huzurlu bir kent olduğunu kardeşliğin ön planda olduğun,u bunu defalarca söylüyoruz. Tabi dışarıdaki insanlar bunu görmediğinden dolayı işte Adıyaman 9 tane ilin arasında ihracatta girmesinden dolayı şüpheye katılan insanlar var. Biz bugünde dik durduk, dünde dik durduk, dolayısıyla burada ki insanlarımızı dışarıdaki Türkiye de veya yurt dışındaki bütün vatandaşlarımızı Adıyaman’ı gelip bir görmeleri lazım. Konukseverliğimizi, misafirliğimizi, burada kendi gözleri ile görsünler. Bir memurun buraya tayini çıktığı zaman ilk olarak ağlayarak gelen, buradan giderken de ağlayarak gider. Bunu daha başka bir şeyle ifade etmeye gerek var mıdır?”

Kosgeb İyi Çalışıyor

KOSGEB Müdürlüğünün Adıyaman’da iyi çalıştığını belirten Salman, şöyle devam etti:

“Allah devlet ve hükümetin eksikliğini vermesin. Geçmiş yıllarda KOSGEB kredilerinde Adıyaman’da bölge müdürlüğü, il müdürlüğü burada olmadığı halde, biz Şanlıurfa da işlemleri yapıyorduk. Ben o zaman esnaf odası başkanıydım. Biz gece – gündüz çalışıyorduk. Adıyaman’a bir katkı sağlansın, Adıyaman’a para girdisi çıksın. Biz oranın bölge müdürü ile istişare ediyorduk. Biz 100 taneye yakın dosya yaptık. Şuan KOSGEB müdürümüz Şükrü bey geçmiş yıllarda taktir ettiğimiz bir arkadaşımız, dostumuz. Adıyaman için burada olması bir şanstır. Faizsiz krediyi şimdi 30 bine yakın bir paranın verilmesi dikkat ederseniz babadan oğula verilmesi, kardeş kardeşe vermez. Bunu devlet diyor ki esnafa şartların tutuyorsa iki kefilini veya ipoteğini götür. Bu faizsiz krediden faydalan, bunun yanında bir girişimci belgesi çatısı altında bir esnaf iş yerini açıyor. Dikkat ederseniz iş yerini açtığı zaman geçmiş yıllarda 30 bine yakın bir para veriyordu. Bu 2016 yılında da 50 bin para veriyor. Aslında burada devlet bir babalık yaptı. Devlet büyüklüğünü yaptı”

Salman, “Biz bu konuda bazı istekleri de yarın öbür gün bedava sana bir para veriyor. Dükkan içini diziyorsun. Bu esnaf için, ülkemiz için, ülkemizin insanları için, gerçekten verimli bir adım. Bugünlerde dosya sayısından dolayı esnafın sıkıntılı günleri Adıyaman’da dikkat ederseniz birinci ve üçüncü aylar sürekli sıkıntılı olur. Bugünlerde can suyu olarak KOSGEB tarafından sayın başbakanımızın eylem planında aktardığı gibi esnafa 30 bin faizsiz kredinin verilmesi, biz de esnaf kefalet olarak esnaf kardeşlerimizden tek bir talebimiz var. İki tane kefilini getirsinler, burada ki 30 bin TL’den yararlansınlar. Para sıkıntısı çekiyor muyuz. Evet çekiyoruz. Ama üst kuruluşlarımızda bölge birliği ile Ankara’da ki bakanlık ve genel müdürlük nezdinde Adıyaman’a paranın fazla girmesi açısından gayret içerisindeyiz. Bizde dosya sayısı 700’ü geçmiştir. Emin olun bugün önümüzdeki süreçte bu dosyaları sıralamaya koyuyoruz. Adıyaman’a bir para akışı 10-20 milyon gibi bir para girdisi çıkarsa biz bunun mutluluğunu yaşarız. Bu konuda esnaf kardeşlerimize bir kredi aldıkları zaman da belli bir sürede kefalet olması lazım. Bedava bir kredi veriyor” ifadelerini kullandı.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir