Yeni Vali ve Adıyaman’da Turizm Sorunu.

 Çiçeği burnunda valimiz, Nurullah Naci Kalkancı, turizme et atmış.

Kültür ve İnanç turizmin kaynağı olan Adıyaman’ın bu alanları yeterince değerlendirilemediğini, turizmde hak ettiği yere gelemediğini söylemiş.

“Hedefim yeşil Adıyaman” dedikten sonra her öğrenciye beş fidan zimmetleyip, Atatürk Barajı sahilini yeşillendireceğim “ yapay koylar oluşturacağım” diye de eklemiş.

Bunlar hem kulağa hoş gelen sözler hem de yapılması gereken hamleler.

Buraya kadarı iyi!

Peki ya sonrası, işte sonrası meçhul ve maalesef ufuk gri…

Adıyaman’ın sulanabilir arazinden çok bir kısmının sulandığı bilinmiyor ve tarımla ilintili birçok sivil toplum kuruluşu yetkilisi bunlardan biri mesela Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Fırat, en az yirmi kez “ Adıyaman’ın kurtuluşu sulu tarımdadır” beyanatını vermiş, yetkilileri uyarmıştır.

Turizm hakkında konuşmayan yazmayan, fikir belirtmeyen kimse kalmadı, siyasetçisi, bilim adamı, basın mensubu, turizm işletmecisi, sıradan vatandaş, kimler kimler.

Yılar önce Mehmetçik Üniversite el ele kampanyası düzenlendi, baraj gölüne erozyonla hızla akan toprağın muhafazası için beş milyon fidan dikimi hedeflenerek bir proje yürürlüğe kondu, fidan dikmeye gelen öğrencilerin eğlenmesi için amfi tiyatrolar oluşturuldu.

Sonuç hüsran.

Eski valilerimizden Ramazan Sodan, Gazihandede yakınına dereyi geçerken bile boğulma tehlikesi yaşayan bura insanı için Türkiye’de bir ilk olan “yüze havuz” yaptırdı, havuz yüzdü ama o havuzda yüzmek isteyen vatandaşlar boğulunca o tesis çürümeye terk edildi.

Nemrut Dağı’nın hazin öyküsünü anlatayım mı? Bilemiyorum.

Sayın Valimizin yeni, bir şeyler yapmak istemesine saygı duyuyorum.

Birçok valimiz böyle hamlelerle “ bismillah” dedi.

Dedi ama turizmde işler düzelmedi, düzelmiyor.

Bence önce yöre insanının turizme bakışını değerlendirmek ve iyi yönde değiştirmek gerekir.

Umarım yeni valimiz katı bir mermere dönüşmüş olan “ Adıyaman’da turizm sorununa” gedik açar ve devamının iyi gelmesine faydalı olmasına zemin hazırlar.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Belediye’de Dağtekin Dönemi Mi?

Zaman geçiyor, değişimler yaşanıyor… Teknoloji değişiyor, yenileniyor, bilim değişiyor, tıp değişiyor, algılar değişiyor, öncellenen şeyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir