‘YEREL MEDYAYA DÖNÜK CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR’

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen ‘Yerel Medya Buluşmaları’ toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Biz basına dönük yeni bir şey değil, devam ettirdiğimiz şeyleri daha da iyileştireceğiz. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Tanıtım ve Medya Başkanı olarak yerel medyanın şartlarının daha da iyileştirilmesine yönelik benim yürüttüğüm ciddi bir çalışma var” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki gazetecileri seçim sürecine ilişkin bilgilendirmek amacıyla en yetkili isimlerle bir araya getirmeye devam eden Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, bu kez ki buluşmasını Kahramanmaraş’ta düzenledi. Seçim bölgesi Kahramanmaraş’ta çalışmalarına ara vermeden devam eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce (BYEGM) düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” programında, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ve çeşitli illerden gelen 150’ye yakın yerel basın mensubu katıldı. Programın açılış konuşmasını Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yaptı. Akarca, “Yaklaşan seçimlerle ilgili akıllarınızda oluşabilecek tüm soruların yanıtlanması için bir araya geldik. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın çalışmaları bizleri çok ilgilendiriyor. Kendisi de çok önemli bir kültürel birikime sahip. Bu anlamda Kahramanmaraş’ı çok şanslı görüyorum” dedi. Akarca’nın konuşmasının ardından Mahir Ünal, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mahir Ünal, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYGEM) Kahramanmaraş’ta bir otelde düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” programında, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. “Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne” ilişkin bir soru üzerine Ünal, “Temel bir haktır ama bu hak organize bir terör örgütünün propagandasını yapmak için kullanılamaz. Bu hak şiddeti teşvik için kullanılamaz. Bu hak insanları isyana, sokağa, otoriteye karşı gelmeye, halkın kin ve nefret temelinde kışkırtmaya dönük kullanılamaz, dünyanın hiçbir yerinde kullanılamaz. İfade özgürlüğü, halkı sokağa çağırmak, halkı şiddete davet etmek değildir. İfade özgürlüğü bir terör örgütünün propagandasını yapmak değildir.”

“TÜRKİYE’DE SİYASAL ANLAYIŞ DEĞİŞİYOR”

Şunu bizim doğru görmemiz lazım; biz siyaset kurumu aracılığıyla milletin bize verdiği bir görevi ve sorumluluğu yerine getiriyoruz. Yani Türkiye’de siyasal anlayış değişiyor. Siyasal kültür değişiyor. Demokrasi kültürü yavaş yavaş Türkiye’de 16 yıl boyunca verilen demokrasi mücadelesinin sonunda ciddi anlamda demokrasi kültürü Türkiye’de yerleşmeye başladı. Bizim idealist sistemden kaynaklanan ciddi sorunlarımız var. Hepimizin bildiği bu ülkede 1960 ile 2002 arasında 42 yılda 36 tane hükümet değişti. Bu 36 tane hükümetin ortalama görev süresi 1 buçuk yıl. Peki, bu 36 tane hükümet niye değişti? Bu 36 tane hükümetin bir kısmı darbeyle değişti. Bir kısmı muhtırayla değişti. Bir kısmı müdahale ile değişti. Hatta bu hükümetler içerisinde gazete ilanlarıyla değişen hükümetler bile var. Dolayısıyla biz iktidara geldiğimizde, 36 tane hükümet 42 yılda değişmiş. Türkiye siyasal sistem açısından, ekonomik sistem açısından çok ciddi bir krizdeydi. Bizim devam ettiğimiz bu sistemin 1940’ların ve 50’lerin şartlarına göre o soğuk savaş yıllarının şartlarına göre dizayn edilmiş bir idealist sistem bu sistem ve 1960’ta da şöyle bir şey oldu; 1920 ve 1960 darbesiyle birlikte, bu idealist sistemi bir araba gibi düşünürseniz, hani bu şoför adayları için dizayn edilmiş bir sürücü test araçları vardır. İki tane direksiyon ve iki tane freni vardır. 1960 darbesiyle birlikte bu sistem, bir direksiyonla bir fren sistemi daha eklendi.” Dedi Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …