YKS’ye Gireceklere Uzmanından Uyarılar

Üniversite hayali kuran öğrenciler, YGS ve LYS yerine bu yıl YKS yani ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ter dökecek. Üniversite hayali kuran 2 milyondan fazla öğrenci; temel yeterlilik testinde 150, alan yeterlilik testinde ise 180 puanı geçmek zorunda. YKS, 30 Haziran – 1 Temmuz’da yapılacak.  Konu ile açıklamalarda bulunan Adıyaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Cebrail Çirkin “YKS sistemini önceki sistemlerden ayıran en önemli özellik iki gün üst üste sınava girilecek olmasıdır. Bu son günde hazır oluş haline geçmek kaygısız ve sakin bir durum içerisinde olumlu duygu ve düşünceler içerisinde olup olumsuz duyguların zihnimize hakim olmasını engellemek, sınavla ve sonuçlarıyla ilgili düşünceler içerisine girmemek eksik konularım var şunu bir gözden geçireyim, bu konuyu bir tekrar edeyim gibi tutum sergilememek gerekir ancak Çok endişelendiğiniz ve hakim olmadığınızı düşündüğünüz konuyu gözden geçirebilirsiniz. Sınav öncesinde cep telefonu, bilgisayar ve TV den uzak olmak ve sakin bir ortamda dinlenmek, ağır fiziksel aktiviteler yapmamak, sindirimi zor yemeklerden uzak durmak yeterli uykuyu almak güzel bir kahvaltı sonrasında sınava gireceğimiz binaya yarım saat önceden gitmek sınav öncesinde yapılması gerekenlerdir.

Ailelerin yapması gerekenler ise sınavla ilgili çocuklarıyla hiç konuşmamaları ve çocuklarının yeme içme ve uyku düzenlerini sağlamalarıdır, çocuklarıyla sınav haricinde onların hoşlanacağı sohbetleri yapmalarıdır.

Sevgili öğrenciler Sınav salonuna girdikten sonra hemen hemen herkeste biraz kaygı heyecan ve  eşlik eden başarısızlık korkusu olur bu durumu normal görmek motive olmak açısından çok  önemlidir çünkü az kaygı ve heyecan kişiyi motive eder.

Rahatsız edici kaygı ve heyecan genelde sınavın ilk dakikalarında olur ve bu ilk dakikalar kontrol altında tutulduğunda sınav istendik şekilde sonuçlanır. Özellikle ilk sorular birkaç defa okunduğu halde yapılamıyorsa paniklemeden gevşeme egzersizleri yapmak ve farklı soruları çözmeye başlamak olumsuz durumu ortadan kaldıracaklardır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki hataların çoğunluğu dikkatsizlikten kaynaklanır ve dikkatsizliklerin çoğunluğu da kısa, basit ve kolay olduğunu düşündüğümüz sorularda olur onun için bu tarz soruları yaparken  daha temkinli olmak yüksek başarı getirecektir.” dedi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …