Yüzlerce İşçi İşsiz Kaldı, İşverenler Perişan!

Adıyaman’dan Orta Doğu ülkelerine ihracat yapan fabrikalar tek tek kapatılırken, yüzlerce işçi işsiz kaldı, işverenler ise perişan durumda.

İlimizde yıllardır hizmet veren ve iş hacmi oldukça geniş olan fabrikalardan birinin çalışanı, Orta Doğu’daki savaşlardan dolayı işletme sahiplerinin fabrikaların kapısına kilit vurduğunu belirterek “ Onlarca arkadaşımız işsiz kaldı. İşverenlerimiz perişan durumda. İnşallah bu durum düzelir” dedi.

OSB’de kapanan ya da kiraya verilmeye çalışılan fabrikalar dikkatlerden kaçmazken, Mısır, Libya ve Suriye ile iş yapan buralara ürün gönderen fabrika ve işletmelerin durumu deyim yerindeyse içler acısı. Çoğu birkaç yıl önce ilin önde gelen sanayicisi durumunda olan fabrika sahiplerinin son ekonomik politikalardan dolayı işyerini kapatmak zorunda kaldığı Adıyaman’da yaşanan bu manzara yürek burktu. Kimisi iflas etmiş, kimisi icra yoluyla satılığa çıkartılmış, kimisi ise çalıştıracak işçi bulamadığı için satılmak zorunda kalınan fabrikaların objektiflere yansıyan görüntüleri Adıyaman’ın ekonomisini de gözler önüne serdi. Sanayiciler içerisinde bulundukları durum ile ilgili olarak, daha önce başlayan global kriz ve öncesindeki 3-4 yıllık süreçte yaşanan ekonomik sıkıntılar sonucunun bugünkü manzaraya etkili olduğunu ancak bu manzaranın yaşanmasındaki en önemli sebebin geçen yılın son aylarında açıklanan son teşvik olduğunu belirterek, son darbeyi orta doğu ülkelerindeki iç savaşlar olduğunun altını çizdiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Abdullah Kırmızı “ Daha önce çok güzel işleyen, ful sigorta ve düzenli maaşla işveren fabrikalarımız birer birer kapandılar. Gerek fason çalışan, gerek teşvik mağduru olan gerekse de orta doğudaki karışıklıktan dolayı mağdur kalan fabrikalar ne yazıkki kapandılar. Şimdi yüzlerce arkadaşımız işsiz kalmış durumda. İnşallah düzelir” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

 

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin Adıyaman’a Yapılan Yatırımları Değerlendirdi “Aşkımız ve Sevdamız Adıyaman İçindir”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, bir basın açıklaması yayımlayarak AK Parti’nin iktidara geldiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir