Yüzyıllardır Yaşatılan gelenek Sürdürüldü Adıyaman’ımızın Ahileri Ödüllerini Törenle Aldı

 

 

Adıyaman’da Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlik güzel görüntülere sahne oldu.

Tuz Hanı içerisinde düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerini Adıyaman valiliği Adıyaman belediyesi, Ticaret İl Müdürlüğü ile Esnaf Odaları Birliği birlikte düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını Esnaf odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay yaptı.

Adıyaman Esnaf Odaları Başkanı Duranay, konuşmasında Adıyaman’da Ahilik Haftası’nın 9.’sunu kutladıklarını belirterek, ahiliği anlattı.

Başkan Duranay konuşmasında; “ Tarihten gelen birlikteliliğimizin devamını sağlamak, ahilik kültürü tekrar gündeme getirerek, esnafımızın arasındaki dayanışmayı sağlamak ve ahilik geleneklerini yaşatmaya devam etmek için bu kutlamalarımızı devam ettirmekteyiz. Ahi geleneğinin bir diğer mirası ise Ahi Baba Nasihatidir. Ahilik, toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasına sağlayan bir oluğudur. Yeni kuşaklara ve dünyaya bu kültürün değerini ve niteliklerini öğretmeliyiz. Yani ahiler, bir toplumda ortak değerler korundukça birlik ve beraberliğin devam edeceğini biliyorlardı. İşte bu haftanın asıl amacı da bu birlikteliliğini hatırlatmaktır. Toplumu birbirine bağlayan bu önemli bağların, nasıl bir araya getirildiğini, Ahiliği okudukça ve özümsedikçe daha iyi anlayacağız. Tüm esnaf arkadaşlarımın Ahilik Haftasını yürekten kutluyor, programımıza eşlik eden ve bizlere her zaman destek olan Belediye Başkanımız Necip Büyükaslan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Tuz Hanı’nın tarihi bir eser olmakla birlikte eskiden Adıyaman’ın önemli bir ticaret merkezi olduğunun altını çizen Duranay konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şimdiki Oturakçı Pazarı dediğimiz yerde her sokak bir esnaf grubuyla anılırdı. Burası ilimiz açısından önemli bir yer ve Belediye olarak kanunlar çerçevesinde Oturakçı Pazarı dediğiniz alanda restorasyon çalışması yaptık ve burasının daha iyi bir görünüme kazanması için çalışmalar yaptık. En büyük temennimiz Tuz Hanı’nın da bir an evvel restorasyonu tamamlanmasıdır. Belediye olarak bize ait olan bölümü tamamen valiliğimize devrettik. Restorasyonu tamamlanması halinde Kale, Keleş Konağı, Oturakçı Pazarı ve Tuz Hanı bir bütünlük içerisinde ilimiz Turizmine hizmet verecektir. Bu vesileyle tüm esnafımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyor, programın düzenlenmesinde katkı sunan Valiliğimize, belediyemize ve bütün davetlilere teşekkür ediyorum”  dedi.

Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise kendisinin de esnaf bir aileden geldiğini belirterek, eski dönemlerde esnafların güvenilirliğinden ve birbirlerine olan bağlılıklarından bahsetti.

Başkan Kutlu konuşmasında şunları söyledi; “Buraya her geldiğimde eskileri özlemle anıyorum. Köylü vatandaşlarımız şehre ürünlerini satmaya gelir, satar ve paralarını daha sonra kullanmak üzere esnafa teslim ederlerdi. Yani esnafı bankadan daha sağlam ve daha emin görürlerdi. Ayrıca vatandaşımızın bir sıkıntısı olduğunda, hastası olduğunda, cenazesi, düğünü olduğunda yanında esnaf arkadaşlarını görürdü. Vatandaşımız borç para alır, veresiye alışveriş yapar ve günü geldiğinde de öderdi. Böyle güzel bir dayanışma yardımlaşma vardı. Esnaflığın güzelliği saflığı temizliği sergilenirdi her zaman. Kul hakkı yenmez terazide hile olmazdı. Ben Ahilik haftası nedeniyle tüm esnaflarımızın haftasını kutlar helalinden bol kazançlar dilerim” dedi.

Vali Yardımcısı Levent Öztin de ahilik geleneğinin çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatında gelişmesine katkı sağladığını belirterek, “Kendi öz değerlerimiz olan ahilik felsefesi emeğe saygıyı ön planda tutmaktadır. Bu teşkilatta bizi biz yapan bütün değerler günümüze kadar süregelmiştir. Bizlerde bu gelenekleri gelecek nesillere aktarmalıyız. Osmanlıyı ayakta tutan ahilik kültürüdür” dedi.

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi şehir tiyatrosu tarafından ahilikteki Şed kuşatma töreni sahnelendi. Yılın ahilerine ise ödülleri törenle verilirken, esnafa destek ve katkılarından dolayı Vali Yardımcısı levent Öztin ve Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya Ahilik Kaftanı giydirildi ve Plaket takdim edildi. Törenin sonunda Müftü yardımcısı duası ve kavurmalı pilav ikramıyla son buldu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir