ZAMAN NEYİ GÖSTERİR BİLEMEYİZ

Adıyaman konusunda duyarlılık gösteren köşe yazarları Mustafa Işıldak ve Dr. Abuzer Demir’in yazılarını her gün merakla takip ettiğimi daha önce belirtmiştim.

Bu yazarlarımız Adıyaman söz konusu olunca, çekinmeden taşı gediğine koyuyorlar. Haklılar aslında.

Çünkü Adıyaman’da yaşıyorlar, Adıyaman’a sevdalılar. Diğer yazarlarımız da öyledir, ama bunların aşk ile bağlı olduklarını sezinliyorum.

Kötü mü? Değil aslında. Hepimizin öyle olması lazım. Sağa sola yağcılık, yalakalık yapacaklarına memleketimizin sorunlarını gündeme getiriyor, güzelliklerini anlatıyor, kamuoyunu gelişmelerden haberdar ediyorlar. Bu da benim hoşuma gidiyor.

Yazılanlar çizilenler boş kalmıyor, ses getiriyor. Dolayısıyla kamu adına hizmet etmeyi teşvik etmiş oluyorlar.

İşin ilginç yanı ise; STK’ların, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri de gazete köşelerinde kendilerine yağcılık, yalakalık yapanlara genelde kahvaltı veriyor, hediyeler takdim ediyorlar. Bu da ayrı bir handikap.

Neyse dönelim biz kendi işimize. Benim işim sanat. Sanat kısmı daha çok beni ilgilendiriyor. Yeri gelmişken söyleyeyim; geçenlerde bir sinema filmine konuk oyuncu olarak çağrıldım. Filmin ismi “Kararsızlar” Sponsor ve yardım yapılmadığını, yetkililerin tamamen kendi imkanlarıyla hazırladıklarını öğrendim.

Doğrusunu söylemek gerekirse üzüldüm! Daha önce de Ahmet Kadir İliter’in filmini izlemiştim. Bizim köyde (Zey’de) çekilmişti. Başarılı bir filmdi. Bütçesi çok azdı ama yeteri kadar emek verilmişti.

Zira ilgi yok denilecek kadar azdı. Bilboardlarda Adıyaman’la alakası olmayan filmler günlerce tanıtılırken, Adıyaman kültürünü yansıtan filmlerin tanıtımı için gereken çabanın gösterilmemesini manidar buldum. “Yapımcıları, oyuncuları Adıyamanlı” diye mi ilgisiz kalıyor? Bence evet! Ben böyle görüyorum.

SGK panosuna asılan afiş günlerdir duruyor. Mesele bunu anlamış değilim. O afişin SGK panosunda ne işi var? Kime sorayım? Umarım bu soruma biri cevap verir ve aydınlatır beni.

Diğer sanatsal etkinlikleri de takip ediyorum. Özellikle Belediye Konservatuarı, tiyatro ekibi çok mükemmel oyunlar sergiliyor, izleyici kapasitesi de tavan yapıyor. Salonda bazen yer bulunmuyor. Her ay mutlaka bir oyun var. Bu da beni sevindiriyor. Emek veren, teşvik eden destekleyen herkese teşekkür ediyorum. İyi ki varlar.

Yapmayı düşündüğümüz çok etkinlik var, ama günümüz koşullarında sıkıntılarımız hayli fazla. Ülkemizin içinde bulunduğu terör vesaire olaylar nedeniyle projelerimizi askıda tutuyoruz. Tüm sanatçılarımızın katılımıyla ücretsiz bahar konserleri yapmayı düşünüyordum ama şimdilik bekletmekteyim.

Halka açık hava konseri vermek gerekiyor. Kapalı salonlarda ancak belli bir kesim faydalanıyor.  Bunu uzun yıllar önce yapmıştık ve halkımızda çok beğenmişti.

Burada ikinci bir amaç; sanatçılarımızı tekrar bir araya getirip unutulmamalarını sağlamak, sanatlarını halka sunmak, üretmeye teşvik etmektir. Yoksa yerel kanalımız Mercan TV’de her akşam bir arkadaşımızın müzik programı var. İzleniyor da. Canlı müziğin yeni nesillere aktarılması amacıyla etkinlik yapmayı düşünüyoruz aslında. Takdir sizden inşallah, zaman neyi gösterir bilemeyiz.

Bu Haberi Gördünmü!

Harfane Kültürü Yeniden

Adıyaman musiki kültürünün başında Harfane toplantısı gelmektedir. Nasıl ki Şanlıurfa da Sıra Gecesi ,Elazığ da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir