Zey Köyü Sakinleri de İnanç Turizminden Pay İstiyor “Her Yıl Binlerce İnsanın Ziyaret ettiği Köyümüze Sahip Çıkılsın”

 

Adıyaman merkeze bağlı Zey yani İndere köyüne inanç turizminden dolayı giden yüzlerce kişi köy içersindeki ıslahı yapılmamış derenin görüntüsü ve kokusundan rahatsız.

Abdurrahman El Erzincani türbesi nedeniyle her hafta yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Zey köyünün ortasından geçen dere köylüler kadar ziyaretçileri de rahatsız ediyor.

Türbe ziyareti için gelen ve köyde bulunan camide namaz kılan vatandaşlar yetkililerin konuya duyarlı davranarak, çevre düzenlemesi ve derenin ıslahının yapılmasını istiyor.  Köyün tam ortasından akan ve pis kokular yayan dere içersinde çocuklarda oyun oynuyor. Sağlıksız ve kötü koşulları nedeniyle hastalık saçan derenin ıslahının yapılarak, cami etrafında çevre düzenlemesi yapılmasını talep ediyorlar. Yosun bağlayan dere içerisinde çeşitli çöp yığınları yer alıyor.  Köylü vatandaşlar, Abdurrahman El Erzincani türbesine Adıyaman ili ve çevre illerinden sürekli insanların geldiği ve Zey köyünün inanç turizmi açısından önemli bir yer olduğunu vurgulayarak, gerekli çevre düzenlemesinin yapılması gerektiğini belirttiler.

Derenin hastalık saçtığını ifade eden köylü vatandaşlar, hem kendileri için hem de gelen misafirler için bu derenin ıslah edilmesinin sağlık açısından çok önemli olduğunu vurguladılar. Türbeyi ziyarete gelen kişiler ise, bu kadar önemli bir yerin bulunduğu köyde çevre düzeninin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydederek, inanç turizmin önemsenmesi gerektiğini belirttiler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir