Zor Mesele

Nasıl ki bir çocuk büyüdükçe kendisiyle beraber dertleri de büyür ya!

İşte dünya da öyle; coğrafi alan olarak değil ama nüfus olarak büyüdükçe, teknolojik ve bilimsel olarak geliştikçe dünyanın ve dünya üzerinde yaşayan toplulukların da dertleri çeşitlilik kazanıyor, büyüyor, baş edilmez hale geliyor.

Dünya nüfusu bir avuç insandan ibaretken, teknoloji, bilim bu kadar ilerlememişken, insanlar bu kadara çok grup, cemiyet, ülkelere bölünmemişken insanları doğru yola, güzel ahlaka yönlendirmek için ardışık olarak birçok peygamber gönderen, görevlendiren yüce Allah, böylesine deva, dertleri, sorunları böylesine büyük ve çeşitli olan bugünkü dünyaya neden bir kurtarıcı, yönlendirici göndermiyor.

Bizim peygamberimiz son peygamber olarak gönderildi doğru; ama dünya kontrolden çıkmış, özellikle Müslümanların bir birini böylesine katletmesini, bir birine zülüm uygulamasını kabul etmek mümkün değildir.

Kendi ümmeti bir birine zülüm ediyor, kendi ümmeti olmayanlar dünyayı yönetiyor.

Bilişimdeki gelişmelerle övünür, dünyanın, bilişimdeki gelişmeler sayesinde nasıl daha kolay ve rahat yaşanılır hale geldiğini düşünür mutlu olurduk.

Şimdilerde bilişim bazı insanların diğer bazı insanları kandırma, aldatma, dolandırma aracı haline gelmiş!

Nereden nereye geliyoruz…

İnsanların yaşamını kolaylaştırması, refahı arttırması için geliştirilen, icat edilen, üretilen bilim ve teknoloji insanlığın başına bela kesilebiliyor.

Ve ne hazindir ki, bilim ve bilişimi etkili kullananlar, en çok bundan anlamayan, masum, kimseye zararı olamayan insanlara zarar veriyorlar.

Zarar gören bu insanların çoğu, ancak ve sadece kendilerine bu zararı verenleri Allah’a havale etmekle yetiniyorlar.

İnsanları eğitmeliyiz diyoruz, bu doğru ama başkalarına zarar verenlerin çoğu eğitim almış kişiler!

Eğitimden vazgeçelim demiyorum, böyle bir şeyi asla söylemem ama bilişimi ve bilimi kullanarak insanları dolandıranları görünce bu işte bir yanlış var demek gerekmiyor mu?

Hâsılı çok karışık ve çapraşık bir denklemle karşı karşıyayız.

Bir yanda büyüyor, çoğalıyor, bilgimizi arttırıyor, teknolojimizi geliştiriyoruz öte yanda bunları kullanarak bir birimize zarar veriyoruz!

Çözümü zor bir mesele…

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir