İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Orucu bozan asıl şeyler yemek, içmek ve cinsel temasta bulunmaktır. Mahiyet olarak bunlara benzer şeyler de orucu bozar. Ağızdan ilaç almak, damara serum bağlamak, kuvvet içeren iğneler yaptırmak da böyledir.

Tedavi edici iğne yaptırma konusu ihtilaflıdır.

Ebu Hanife, derin yaralara sürülen ve böylece karın veya beyne ulaşan ilaçların orucu bozacağını söylemiştir. Bu fetvadan yola çıkanlar iğne ile deri altına zerk edilen her türlü ilacın da orucu bozacağı kanaatine varmışlardır.

İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed ise, yara üzerine sürülen ilacın orucu bozmayacağını söylemişlerdir. Bu fetvadan yola çıkanlar ise, iğnenin orucu bozmayacağı konusunda kanaat serdetmişlerdir. Hanefi mezhebinde İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed bir konuda ittifak etmişler ise fetva buna göre verilir. Dolayısıyla serum sayılmayan ve besleyici nitelik taşımayan iğnelerin orucu bozmayacağı söylenebilir.

Ancak oruç gibi önemli bir konuda böyle bir ihtilaf ortaya çıktığında ihtiyatlı davranmak en risksiz yoldur.

Kendisine konu sorulan kişiler, her iki görüşü de naklettikten sonra, tercihi mazeret sahibine bırakabilirler. Birbirine zıt olan iki fetvadan sadece birini söyleyip ötekini bilerek gizlemek, ihtiyatlı bir ilim adamına yakışmaz; doğru olan, ilim adamının iki fetvayı da söyledikten sonra, kendi kişisel tercihini beyan etmesidir.

Göze Kulağa ve Burna İlaç Damlatmak Orucu Bozar mı?

Burun, yemek borusuyla doğrudan bağlantılı olduğu için, oruçlu iken bu yoldan alınan ilaçlar orucu bozar.

Göze damlatılan ilaç orucu bozmaz.

Kulağa damlatılan ilacın orucu bozmayacağı fikri daha kuvvetli olmakla birlikte, konu tartışmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
error: Uyarı: İçerik Korunuyor !!