İMAM HATİPLİ OLMAK

İmam hatipli olmak; Yaşadığı zamanın, mekânın ve toplumun önderi, lideri ve rehberi olmaktır. İlkeli, dürüst, ahlaklı, sorumluluk sahibi,örnek kişi olmak ve duruşa sahip olmaktır. Erdemli olmak,ihsan üzere yaşamaktır. Hayatın içerisinde aktif, etken ve öncü olmaktır. ‘’Ben’’ değil ‘’biz’’ anlayışı ile yaşamak, hayatın işleyişinde ‘’özne’’ olmaktır. Ancak ve ancak Allaha inanıp, Allaha kul olma, Allah için yaşamaktır. İman üzere yaşayıp iman üzere ölmektir. Kuranı kendine rehber, peygamberi kendine önder edinerek hayatı kuran ve sünnetle yaşamaktır.

Dava sahibi olmak ve dava adamı olmaktır. Hayatın hak ile batıl mücadelesi olduğunu bilip, haktan yana, batıla karşı durmaktır. Sahip olduğu iman ile mücadele etmektir.Bu davada kim var? Diye sorulduğunda tereddüt etmeden ‘’ben varım’’ diyebilmektir. Bir elime ayı bir elime güneşi verseniz davamdan vazgeçmem diyebilmektir. Çağa ve geleceğe haykırmaktır. Mümince,Müslümanca bir hayat için direnmektir. Yaşamak ve yaşatmak için mücadele etmektir.

Namazla günde beş kez dirilmek, ümitsizliğin haram olduğu bilinci ile ümitvar olmaktır.İman ve ümit sermayesi ile yaşamaktır. Okuma ve teheccüt ile ruhen yenilenmektir. Karanlığa ve cahilliğe meydan okuyabilmektir. Ölümün nefesinden korkmamak, şehit olmak, şehadet şerbeti içmeyi arzu edinmektir.

Düşmanlarının kendisine ‘’Muhammedul Emin’’ dedikleri peygamberin varisi ve ümmeti olduğunun şuuru ile emin kişi olmaktır. Zamanın, mekânın, eşyanın ve tüm yaratılanların miras değil, emanet olduğunu, kendisinin de emanetçi olduğunun idrak ve şuurunda olmaktır.

Genelde tüm insanlığa, özelde ümmeti Muhammed’e hizmet etmektir.İslam medeniyet ve kültürünü yaşamak ve yeniden inşasında bir nefer olarak çalışmaktır. Yaşadığı çağı ve geleceği inşa etmektir. Hiç ölmeyecekgibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmanın ölçüsünde yaşamaktır. Beşikten mezara kadar öğrenci olmaktır.Her işi besmele ile başlayıp hamd ile bitirmektir. Tefekkür ve tevekkül üzere bulunmaktır.

Tarih bilinci ile tarihine sahip çıkıp, düşmanlarının tarihi asla unutmadıklarını da bilmektir.Firavunlara, nemrutlara, tağutlara ve zalimlere karşı elif gibi dimdik durmaktır.Musa’nın yanında firavunların karşısında olmaktır.İslam’ın verdiği izzet, şeref ve onurla yaşamaktır.

Ümmet için çalışmak, ümmet için dertlenmek ve ümmet için gözyaşı dökmektir. Muhacir kardeşlerine ensar olmaktır. İnsanlığın kurtuluşu için çalışmak ve dua etmektir. İnsanlara çare olabilmek, ümit olmak ve yardımcı olmaktır.Hakkı ve sabrı yaşayıp, hakkı ve sabrı tavsiye etmektir.

İmam hatipli olmak idealist olmak, hizmet ve rahmet insanı olmaktır. Bedrin aslanı ve asımın nesli olmaktır.

İşte bu kimlik, bilinç ve inançla yaşadıkça imam hatiplisin. İmam hatipli olmak diploma sahibi olmak değil, mesuliyet sahibi olmak, bu bilincin gerektirdiği vizyon, misyon ve duruşa sahip olmaktır.

İşte imam hatipli olmak budur.

İmam hatiplim!

Sen Habil’sin, İsmail’sin, Bilal’sin, Sümeyye’sin, Asiyesin, Ebubekir’sin, Ömer’sin, Osman’sın, Alisin. Sen Fatihsin, Kanunisin, Yavuzsun. Sen Mimar Sinan’sın, Yunus Emresin, Mevlana’sın.

İmam hatiplim!

Sen, Hz. Âdem’den başlayıp, Hz. Muhammed(S.A.V)’e kadar tüm peygamberlerin öncülüğünde ve kutsal kitapların rehberliğinde başlayıp, kıyamete kadar devam edecek olan kutsal yürüyüşün yolcususun. Bu yol kuran ve sünnete dayanan yoldur. Bu yol inancın, zaferin yoludur. Bu yolda ne durmak var, ne yorulmak, ne tereddüt etmek,  ne de şüphe etmek vardır.

Durma! Aşkla, azimle, zaferle bu kutsal yolda yürü. Sen önder olarak, lider olarak yürü, yürüyecek bu millet senin arkandan.

Sen İstanbul’u fetheden ve Roma’yı da fethedecek ruhsun.

İmam Hatiplim! Kalk,  uyan ve uyandır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben bu yazıyı okulumuzda imam hatip haftası vesilesiyle panolarda ve programda kullanabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı