Kefaret Orucu

Mazeretsiz bozulan Ramazan orucuna karşılık tutulması gereken kefaret orucunun dayanağı ise hadis-i şeriftir.

Buhari, Müslim, İmam-ı Malik, Ebu Davut ve Tirmizi tarafından rivayet edilen aşağıdaki hadis-i şerif, Ramazan orucunu bilerek yiyenlere kefaretin şart olduğunu bildiren en önemli delildir:

Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: “ Resulullah (a.s.)’a bir adam geldi ve “Ey Allah’ın Resulü, helak oldum.”dedi. Aleyhissalâtü vesselam:

“Seni helak eden şey nedir?” diye sorunca:

“Oruçlu iken hanımıma temas ettim.” dedi. Bunun üzerine Resulullah’la aralarında şu konuşma geçti:

“Azad edecek bir köle bulabilir misin?”

“Hayır!”

“Üst üste iki ay oruç tutabilir misin?”

“Hayır!”

“Altmış fakiri doyurabilir misin?”

“Hayır!”

“Öyleyse otur!” Biz bu minval üzere beklerken, Aleyhissalatı vesselam’a içerisinde hurma bulunan bir büyük sepet getirildi.

“Soru sahibi nerede?” diyerek adamı aradı. Adam:

“Benim! Buradayım’”deyince, Aleyhissalâtü vesselam:

“Şu sepeti al, tasadduk et!”dedi. Adam:

“Benden fakirine mi? Allah’a yemin ediyorum, Medine’nin şu iki kayalığı arasında benden fakiri yok!”cevabını verdi. Bunun üzerine Resulullah güldüler ve:

“Öyleyse bunu ehline yedir!”buyurdular” (Prof. İ. Canan, Kütüb-ü Sitte, c:9, s:171, 3227. hadis)

Bu hadisten şu hükümler çıkarılmıştır:

Bilerek ramazan orucunu mazeretsiz bir şekilde bozan kimse imkânı varsa bir köle azat eder, yoksa arka arkaya altmış gün oruç tutar. Buna da gücü yetmiyorsa bir fakiri altmış gün veya altmış fakiri bir gün doyurur. Günümüzde köle azat etme imkânı olmadığına göre sırayla ikinci ve üçüncü şartlardan biri yerine getirilmelidir Dört mezhebe mensup müçtehit imamlar kefaret orucunun farz olduğu konusunda hemfikirdirler.

Günümüzde bazı din bilginleri, Kur’an’da yer almadığı gerekçesiyle kefaret orucunun gerekli olmadığını savunmaktadırlar.

Dini konularda eksik bırakmak istemeyen kişi şöyle düşünür:

Acaba ne yapsam Allah’ı gerçekten hoşnut etmiş olurum? Acaba ibadetlerimde bir eksiklik kaldı mı? Şunları şunları da yapayım da ahirette yüzüm kara olmasın.

Tabii olarak böyle düşünen kimseler, iyi niyet sahibi bin kişiden dokuz yüz doksan dokuz kişinin üzerinde fikir birliği yaptığı fetvaya uyarlar. İyi niyetle de olsa binde birin fikrine uymak riskli bir iştir.

Bakara suresinin 184. ve 185. ayetlerinde  “hasta” ve “yolcu” olanların tutamadıkları oruçlarını kaza edecekleri bildirilmiştir. Hastalık ve yolculuk gibi mazeretlerin, tutulamayan orucu kaza etmek için sebep teşkil etmesi de gösteriyor ki, sebepsiz yere Ramazan orucunu bozmanın karşılığı tek başına kaza olamaz. Ebedi hayata hazırlanan Müslümanlara tavsiyelerde bulunurken dikkatli olmak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
error: Uyarı: İçerik Korunuyor !!